Mathematics
caeleigh0272
2015-10-29 18:55:24
Josiah paid $19.75 for 2.5 pounds of coffee beans. What was the cost of the beans per pounds?
ANSWERS
chhoeupr
2015-10-29 22:38:32

19.75 / 2.5 = 7.90 per lb

bverhaaren
2015-10-29 22:39:47

To do this, use proportions. You get: [latex] frac{19.75}{2.5} = frac{x}{1} [/latex] So all you have to do is divide 19.75 by 2.5 and you get $7.90

ADD ANSWER