Mathematics
hailey2
2016-09-23 23:43:54
If you can buy 1⁄3 of a box of chocolates for 6 dollars, how much can you purchase for 4 dollars? Write your answer as a fraction of a box.
ANSWERS
Noelnichole82
2016-09-24 04:48:44

multiply 6 by 3 to get total cost of choc. so $18 so its 4/18 or 2/9 of a box

ADD ANSWER